Понеділок, 22 квітня 2019 12:53

Депресія. Симптоми та профілактика

У сучасному суспільстві багато говорять і пишуть про депресію, проте деякі люди все ще схильні думати, що депресія –  вигадка, вияв слабкості, лінощів, не усвідомлюючи усієї серйозності ситуації. Депресія це хвороба, яка може виникнути у кожного. Це не те ж саме, що поганий настрій. Вона не є ознакою слабкості людини або станом, який можна подолати силою волі або бажанням. Люди, які страждають депресією, не можуть просто “взяти себе в руки” і одужати.

Депресія – захворювання, яке супроводжується втратою здатності радіти тому, що відбувається, порушеннями мислення (песимістичними судженнями, зниженням самооцінки) і руховою загальмованістю.

Депресивний стан зазвичай заважає нормальній життєдіяльності людини,  спричиняє біль і страждання не тільки їй самій, а і її близьким. Залишаючись без лікування, симптоми захворювання можуть тривати тижні, місяці або роки. Без належної уваги депресія може призвести до трагічних наслідків.

ВООЗ називає депресію найпоширенішим психічним розладом в світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресією страждає близько 300 млн людей по всьому світу. За оцінкою ВООЗ, навіть в країнах з високим рівнем доходу в середньому близько 50 відсотків людей з депресією не звертаються до спеціаліста. Багато людей, які страждають депресивним розладом, не готові визнати, що їх стан вимагає допомоги. Вони заганяють свої переживання глибоко всередину, направляють їх на якийсь зовнішній об’єкт або приходять у зневіру через будь-яку дрібницю. В цьому і полягає проблема.

За даними МОЗ в Україні депресія є найбільш поширеною проблемою серед психічних розладів. Причинами появи депресії можуть бути спадковість, ендокринні порушення (дефіцит гормонів, що відповідають за щастя і бадьорість – серотоніну, дофаміну, норадреналіну), тяжкі емоційні переживання – втрати близьких і тд.

СИМПТОМИ ДЕПРЕСІЇ:

– Знижений настрій, який триває більше двох тижнів і не залежить від зовнішніх обставин.

– Зниження або втрата здатності отримувати задоволення, втрата мотивації до діяльності.

– Підвищена стомлюваність, занепад сил, які тривають більше двох тижнів.

– Почуття провини, страху, тривоги, власної непотрібності.

– Порушення сну (безсоння або гіперсомнія – патологічна сонливість).

– Зниження або підвищення апетиту, втрата ваги.

– Негативні переконання щодо себе або відносин з оточуючими.

– Втрата уваги – зниження здатності до концентрації.

– Суїцидальні думки.

Якщо Ви помітили у себе симптоми депресії рекомендуємо Вам звернутися до психотерапевта або сімейного лікаря.

ЯКЩО У БЛИЗЬКОЇ ВАМ ЛЮДИНИ ДЕПРЕСИВНИЙ СТАН:

Запропонуйте звернутися до психотерапевта. Якщо Ваша близька людина поставиться до Вашої пропозиції з осторогою, скажіть про те, що все більше людей звертаються по допомогу до психотерапевтів і це дійсно допомагає. Запропонуйте допомогу у пошуках спеціаліста. Запропонуйте підвезти або провести на прийом. Ні в якому разі не звинувачуйте людину з депресією в тому, що вона придумує хворобу або лінується, не чекайте, що вона в одну мить позбудеться цього стану. На це потрібен час і допомога кваліфікованого спеціаліста. Підбадьорюйте, щоб він / вона продовжували лікування, поки симптоми не почнуть слабшати (на це йде кілька тижнів). Усіляко допомагайте (але в міру), слідкуйте за виконанням вказівок спеціаліста в питаннях вживання алкогольних напоїв. Можливо потрібно буде стежити, щоб людина приймала ліки.

Емоційна підтримка. Пам’ятайте, що у такий період Вашій близькій людині надзвичайно потрібне Ваше розуміння, терпіння, підбадьорення та турбота. Залучайте до розмови та уважно слухайте. Не ставтеся із зневагою до висловлених почуттів, а зверніть увагу людини на реальний стан речей і намагайтеся вселяти  надію. Люди в такій ситуації часто чують: «У інших проблеми ще гірше, ніж у тебе», «Це все в твоїй голові», «Займайся чимось корисним», але все це тільки викликає ще більший сором, почуття провини або роздратування через безпорадність перед хворобою. Почувши щось подібне, людина може зробити висновок, що ви її ніколи не зрозумієте, і закритися – тоді допомогти буде набагато складніше. Якщо ви не знаєте, що говорити в такій ситуації (і це нормально), просто обійміть, скажіть: «Я навіть не уявляю, що ти зараз відчуваєш, але бачу, що це дуже важко» – і дозвольте проявити людині почуття так, як їй це необхідно.

Не ігноруйте слів про самогубство. Якщо у людини з’являються думки про нанесення собі шкоди, або якщо він/вона вже умисно завдала собі шкоди, не залишайте його/її наодинці. Зверніться до служб невідкладної допомоги або до лікаря. Тим часом сховайте ліки, колючі та ріжучі предмети, зброю.  Кличте на прогулянки, природу, в кіно – будьте м’яко наполегливі у випадку відмови. Заохочуйте до заняття різними справами, які раніше доставляли йому/їй задоволення. Пам’ятайте, що людині з депресією потрібно відволікатися і потрібна компанія, але завищені вимоги до неї можуть лише погіршити почуття невдачі.

Не забувайте піклуватися і про себе. Бути поруч із людиною в депресії може бути дуже виснажливо. Можливо, вам здається, що ви повинні залишатися сильними заради близької людини, але жертвувати своїм комфортом і зручністю не треба. Не забувайте про те, що у вас є власні турботи і почуття. Якщо ви поставите собі за мету будь-що витягнути близьку людину з депресії і забудете про все інше, є ризик, що ви підірвете власне здоров’я. Щоб уникнути цього, постарайтеся чітко визначити, що ви готові і в змозі робити, а що – ні. Прислухайтеся до своїх почуттів та емоцій і шукайте підтримку, якщо вона вам потрібна (в тому числі і у психотерапевта). Зрештою, ви мало чим допоможете людині в депресії, якщо самі будете не в порядку.

ПРОФІЛАКТИКА ДЕПРЕСІЇ

  • Восьмигодинний нічний сон. Відновлення функціонування всіх органів і систем в організмі можливе лише за наявності повноцінного якісного сну.
  • Правильне харчування. Правильне збалансоване харчування, прийом їжі в один і той же час, відсутність звички переїдати, і їсти перед сном, допоможуть зберегти психічне здоров’я і емоційну стабільність.
  • Відмовтеся від шкідливих звичок – вживання алкоголю, наркотичних засобів, позначається на роботі всіх систем і органів та посилюють депресію.
  • Проводьте дозвілля в оточенні рідних і близьких. Близькі люди допомагають людині підвищити самооцінку, відчути себе потрібною – а це найкраща профілактика депресії.
  • Не соромтеся просити про допомогу. Попросити когось про допомогу, це не прояв слабкості. Колеги, близькі, рідні, друзі із задоволенням візьмуть частину турбот на себе, це не тільки допоможе вам знизити психо-емоційне і фізичне навантаження, але й налагодити більш теплі стосунки з оточуючими.
  • Приділяйте більше уваги руховій активності. Тренування, прогулянка перед сном або пару зупинок пішки до роботи  – все це може допомогти забути про проблеми, відволіктися від турбот, впоратися зі стресом.
  • Намагайтеся уникати стресових ситуацій. Ставте цілі, які цілком реально досягти і радійте кожній маленькій перемозі. Уникайте спілкування з людьми, які люблять посперечатися і конфліктувати.
  • Приділяйте більше часу собі. Читання книг, тепла ванна, похід по магазинах, зустрічі з друзями  – все те, що приносить вам задоволення, що допомагає викликати позитивні емоції.

Як відрізнити депресію від поганого настрою?

ПРОТЕСТУЙТЕ СЕБЕ
Дайте відповідь «так» або «ні» на наведені нижче твердження. Позначте ті, з якими Ви згодні стосовно своєї особи.
1. Мої справи дедалі погіршуються.
2. Ті, кого я бачу щодня, особливо мене дратують.
3. Мені здається, що мій чоловік (дружина, брат, бабуся) роблять все так, щоб навмисне розізлити мене, роздратувати.
4. Я нікому непотрібна (я нікчемна) людина.
5. У мене погіршилася пам’ять, особливо останнім часом.
6. Я припускаюся багатьох помилок.
7. Мені не щастить у житті або «таке могло статися тільки зі мною».
8. Найважче для мене – прийняти рішення.
9. Майбутнє лякає мене, бо в мене його просто немає.
10. Я ніколи не вийду заміж (не одружуся) чи «я ніколи не зможу розірвати шлюб».
11. Ніхто навіть не пожалкує, якщо зі мною щось трапиться, помру.
12. Я просто песиміст – нічого не вдієш.
13. Мене дратує, якщо хтось сміється або жартує (мене дратують всі – вони живуть, а я – ні!).
14. Я припустився багатьох помилок у житті.
15. Не віриться, що все може змінитися на краще.
16. Я не задоволений/не задоволена собою.
17. У мене трапляються напади незрозумілого плачу.
18. Можу почати кричати через якусь дрібницю або стукати та кидатися чимось, нецензурно висловлюватися.
19. Праця та виконання важливих справ зараз для мене дуже важкі.

Якщо Ви позначили до третини висловів, то у Вас ще не обов’язково депресія. Але чим більше позначено пунктів, тим вірогідніший розлад. Якщо більшість із них – про вас, варто замислитися і змінити своє ставлення. Варто порадитися з фахівцем, особливо, якщо думки про смерть часті та нав’язливі.

Піклуйтеся про своє психічне здоров’я!

Довгопол М.М.

Соціальний педагог

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

zoofirma.ru