Важливість ролі куратора

Кураторство як вид управлінської діяльності потребує особливих  якостей. Сьогоднішній  викладач може бути добрим інженером-механіком, агрономом, зоотехніком, ветлікарем, блискучим спеціалістом в своїй галузі і в той же час бути поганим куратором.

Яким  повинен бути куратор Не один десяток років це дискутується в педагогічній літературі. Створені різні моделі та зразки, а проблема так і залишається невирішеною.

Нижче робиться ще одна спроба на основі природних якостей людини та вимог  науки управляння  збудувати схематичну модель куратора – людину ефективної управлінської праці. Модель ця базується на таких  особистісних  властивостях,  які  повинні  бути притаманні куратору.

Перша властивість – вміння  бути «управляючим», а не «погоничем», «командиром». Що це значить?

Куратор, як «управляючий» при виконанні того чи іншого завдання не командує студентами, не підганяє їх наказами, штрафними заходами, криком, а  навіть проханням,  він  тільки створює умови для необхідної діяльності своїх вихованців, допомагає їм ділом і порадою, направляючи цю діяльність в необхідне русло. Коли потрібно, він повчає, підказує, пояснює, не підкреслюючи своїх знань – студенти самі  інтуїтивно відчувають чи куратор знаюча людина, чи тільки створює видимість знань.

Якщо в групі скоїться надзвичайна пригода, то «погонич» відразу починає шукати винних. Гарний куратор це робить в крайньому випадку, звичайно  ж  він  просто  разом  з  колективом виправляє те, що скоїлось.

«Погонич» завжди  підкреслює своє «Я» («Я» вам кажу, «Я» вам наказую зробити так і не інакше). Гарний мислячий куратор не наказує, а запрошує до роботи: «Давайте зробимо» «Треба зробити». Життєвий досвід, наука управління свідчать про те, що в другому випадку куратор діє ефективніше, ніж в ролі «погонича», тому що тут не виникає психологічного бар’єра між куратором та студентами.

Ще по одній ознаці можна впізнати «погонича» – по відсутності в його групі достатньої і повної інформації того, що діється навкруги та в самому колективі. Розумний куратор ніколи не опускається до подібної «секретності» і інформує своїх студентів про все, що відноситься до діяльності групи. Цим він задовольняє природну людську цікавість, не провокує появу слухів і пліток.

«Погонич» будь-яку цікаву колективну працю студентів перетворює в нудну і монотонну справу, а хороший куратор вміє і буденну роботу зробити цікавою, зробити джерелом морального задоволення.

Друга властивість – впевненість в собі. Це не зазнайство, а віра куратора  в свої сили, в свої здібності і можливості виконати обов’язки, які на нього покладені. Студенти є достатньо хорошими психологами. Вони неохоче йдуть за куратором, який не вірить в себе.

Третя властивість – строгість і вимогливість. Студенти люблять доброго куратора. Але поважають більше  того, хто вміє поєднувати добро з помірною строгістю та достатньою вимогливістю. Це тісно пов’язане з дисципліною навчальної праці.

В розхлябаності і нехлюйстві студентів винні також викладачі та куратори, керівники структурних підрозділів навчальних закладів, які в навчально-виховній роботі роблять ставку лише на почуття самодисципліни.

Треба бути реалістом: виконання самодисципліни потребує часу і тому використовувати цей фактор можна тільки на старших курсах.

Четверта властивість – вміння критикувати  студентів позитивно. Як це розуміти?

Неправий той куратор  який в критиці  тільки робить, що перераховує

Веселий жарт або карикатура на куратора не підірве проступки студента, що провинився.

Критика потрібна, але закінчуватись вона повинна рекомендацією як студенту вести себе в подальшому. Тоді критика досягає мети.

П’ята властивість – вміти  зацікавити і карати.  Що це за вміння?

В колективі не знайти двох людей, які б однаково не реагували на зауваження або критику. Для одного критика як з гуся вода. Другий – дивишся, на критику образився, почервонів, рознервувався. Дівчата  більш вразливі, ніж хлопці і тому куратор повинен  рахуватися з особливостями  свого вихованця, з його характером, статусом в групі тощо.

Куратор повинен знати: публічна критика – це  вища міра покарання людини. З такого виду критики ніколи не слід починати. Вважається, що більш ефективна критика наодинці.

Шоста властивість – вміння куратора цінувати свій час і час своїх студентів. Управлінська практика вважає, що з неповаги до часу починається розлад в будь–якому колективі. Нудні напучення, постійні збори з неконкретним порядком денним, непідготовлені  виховні  години, відкриті виховні  заходи зі сценаріями, застійних часів – все це, як правило, приносить тільки негативні наслідки.

Сьома властивість – доброзичливе відношення до всіх студентів групи.

Часом, не знаючи куратора навчальної групи, можна його інтуїтивно встановити по тій атмосфері, яка панує в групі, по характеру її поведінки яка панує в різноманітних ситуаціях. Якщо куратор групи всі проблеми вирішує за допомогою крику, то все це стає відмінною рисою нещасної, невдалої групи. При доброму кураторові в групі встановлюється нормальний   морально–психологічний клімат.

Восьма властивість –вміння говорити і слухати.

Хороший куратор повинен по діловому, дохідливо і швидко дати вказівку, чітко виразити свою думку.

Одночасно він вміє терпляче вислухати власну думку своїх студентів і не користується своїм посадовим становищем для того, щоб, як кажуть, закривати рот студенту. Останній під тиском куратора замовкне, але в душі він такої неповаги його до себе не простить.

Дев’ята властивість – почуття гумору, уміння посміятися, оцінити вдалий жарт студента.

Ф.Рузвельт – один з самих популярних президентів США – все життя збирав карикатури на самого себе.

Все залежить від того, на чому цей авторитет тримається. Якщо куратор – «маленький царьок», то від будь–яких жартів, карикатур його авторитет може розсипатись.

Якщо ж авторитет куратора базується на повазі студентів до його світлого розуму, чесності, на любові до нього, як до доброго товариша, друга, просто хорошої людини – його авторитет не постраждає.

Десята  властивість – прагнення до постійного вивчення своїх студентів, постійний інтерес до їх життя.

Інформацію підготувала Хмельовська І.О.

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

zoofirma.ru