П'ятниця, 18 грудня 2015 10:00

Микола Руденко і його книга життя

Автор 
Оцініть матеріал!
(0 голосів)

 

19 грудня виповнюється 95 років від дня народження Миколи Руденка –  Героя України , відомого правозахисника, філософа, прозаїка, поета і фантаста. Він пройшов шлях від щирого більшовика до переконаного противника комуністичного режиму. Жорстоким був судовий вирок: сім років таборів суворого режиму і п’ять – заслання в райони Півночі.

Після звільнення з тюремного ув’язнення Микола Руденко змушений був виїхати за кордон. У вересні 1990 року повернувся на батьківщину і активно включився в літературне життя. «Невільник той, хто душу не зберіг і став її двоногою тюрмою» - ця поетична строфа стала сенсом його життя.

Спогади Миколи Руденка “Найбільше диво – життя” є одним із найцікавіших і найвагоміших мемуарних творів в українській літературі кінця ХХ століття. Він являє інтерес з кількох причин: по-перше, приваблює сама постать автора, зовні цілком благополучного радянського письменника, що, для когось несподівано, а для когось закономірно, став дисидентом; по-друге, спогади охоплюють значний період радянської історії, у тому числі й у переломні її періоди, такі як Велика Вітчизняна війна, хрущовська відлига; по-третє, викликає інтерес саме особистісне бачення письменником минулого.

Спогади – важкий жанр. Насамперед тому, що автор має бути чесним із собою, як на останній сповіді. А це не легко. Та Микола Руденко цього неписаного правила дотримується й не раз наголошує, що в житті сповідував тільки правду, якою б гіркою вона не була, і робив тільки те, у що вірив. Про надзвичайно тяжкий і болісний шлях – від правовірного комуніста, фронтового політрука, знаного письменника, секретаря парткому київської письменницької організації до правдоборця, політв'язня радянських концтаборів, дисидента – автор розповідає щиро й мужньо. Мабуть, саме через це «Найбільше диво – життя» читається із захопленням, як пригодницький роман, і водночас спонукає читача до дуже непростих та повчальних роздумів.

За активне і послідовне відстоювання ідеї побудови незалежної Української держави, багаторічну правозахисну і літературну діяльність у 2000 році Указом Президента України присвоєно звання Герой України.

В бібліотеці організована книжкова виставка «По- справжньому вільний», на якій представлені   твори Миколи Руденка та література про нього.

Читати 1662 разів Останнє редагування П'ятниця, 18 грудня 2015 11:19

Прокоментувати:

Переконайтеся, що ви вводите інформацію, де це зазначено (*) . HTML-код не допускається.

zoofirma.ru